Estesante Clinic

Fulya: 0533 067 49 50

Bakırköy: 0530 073 40 97

Akasya: 0533 616 05 46

Akasya Prime: 0533 598 05 46

Beylikdüzü: 0530 509 05 46

Mail: info@estesanteclinic.com

BOTOX

BOTOKS NEDİR VE NASIL YAPILIR?
Yüzümüzdeki mimiklerin çalışmalarıyla beraber yüzde çizgilenmeler meydana gelmektedir. Uzun süreli bu mimiklerin çalışmasıyla, çizgiler de derinleşmektedir. Botoks (Botulinum toxin) yüzdeki bu çizgilenmeyi gidermek için yapılan uygulamadır.
Kırışıklık en fazla alın, göz kenarları ve dudak çevresinde görülmektedir. Botoks (Botulinum toxin) cilde küçük enjeksiyonlar ile uygulanmaktadır. Uygulama sırasında hafif sızılar hissedilebilir. Sızıyı azaltmak için bölgesel anestezi kremleri kullanılmaktadır. İşlem öncesinde veya sonrasında soğuk kompres yapılarak geçici olarak oluşan ödem ve kızarıklık giderilir.
Botoks (Botulinum toxin) cilde uygulandıktan sonra 3 gün-1 hafta içerisinde etkisini gösterebilmektedir. Botoks (Botulinum toxin) işlemi öncesinde içerisinde E vitamini bulunan ilaçlar kullanılmamalıdır. İşlemden önce aspirin ve benzeri ilaçları kan sulandırıcı etkileri nedeniyle kullanmamakta fayda vardır. Bu durum işlem sonrası uygulanılan bölgede şişmeler ve morarmalar meydana getirebilir.
Uygulama sonrasında birkaç saat mimik kullanmamaya özen göstermek gerekir. Botoks (Botulinum toxin) sonrası spor aktivitelerine de 1-2 gün ara verilmelidir. İşlem yapılan bölgeye birkaç gün hafif masajlar yapmakta fayda vardır. Uygulama sonrasında aynı gün mümkün olduğu kadar yüz üstü yatmamak, uygulanılan bölgeyi temiz tutmak gerekir. Botoks (Botulinum toxin) yaptırmaya karar verenlerin Botoks hakkında detaylı bilgiye sahip olmaları önemlidir. İşlem sonrasında bazı yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler hafif olduğu kadar ciddi de olabilir.
KIRIŞIKLIK TEDAVİSİNDE BOTOKS UYGULAMASI
• Alındaki çizgilerin giderilmesinde,
• İki kaş arası bölgede oluşan derin çizgilerde,
• Kaşların yan bölgelerinin yukarı kaldırılmasında,
• Kaz ayağı (göz çevresi) kırışıklıklarında,
• Burun çevresinde yer alan çizgilerde,
• Diş eti görünümünün gizlenmesinde,
• Dudağın üstündeki ve altındaki çizgilerde,
• Boyun bölgesindeki çizgilerin giderilmesinde kullanılmaktadır.
TERLEME TEDAVİSİNDE BOTOKS UYGULAMASI
Aşırı terleme, toplumun 3’te birinde görülebilen ve ciddi bir güven krizine sebep olabilen bir sağlık ve hijyen sorunudur. Herhangi bir yaşta başlayabilen bu durumun yaygın görülme nedenleri arasında obezite, diyabet, yüksek tansiyon, baharatlı yiyecekler ve aşırı alkol tüketimi yer almaktadır.
Sıcakta, stres anında, ani ve kuvvetli duygu geçiş anlarında kişi terler. Özellikle yaz aylarında sosyal bir fobi haline gelir. Kişinin terlemesi aslında çok normal fizyolojik bir durumdur. Fakat terlemeyle beraber oluşan koku ve kıyafetlerde oluşan lekeler kişiyi sosyal ortamlarda zor durumda bırakır. Ayrıca aşırı terleme, beraberinde mantar ve benzeri cilt hastalıklarını da getirmektedir.
Çoğu insan günde 1 litreye yakın ter üretirken, aşırı terleyen kişilerde bunun 10 katı kadar terleme görülebilir. Aşırı terlemenin en çok görüldüğü yerler yüz, koltukaltı, eller ve ayaklardır.
Botoks (Botulinum toxin) terleme sorunlarının giderilmesinde de kullanılmaktadır. Botoks ile aşırı şekilde terleme sorunu ortadan kalkmaktadır. Özellikle koltuk altı, el ve ayak bölgesinin terlemesinde uygulanan bu yöntem, son dönemde meme altı için de tercih edilmektedir.
Terlemek bazen sıcağa bağlı olmaksızın sadece stresten bile kaynaklanabilir. Terlemiş bir elle tokalaşmak çoğu zaman can sıkıcı olabilir. Deodorantlar, sık sık duş alma, parfümler böyle durumlarda kurtarıcı olsa da, çalışan insanlar için gün içinde erişilebilirlik durumu zor olabilir. Terli vücuda uygulanan parfüm, deodorant gibi maddeler ise tam aksi yönde çalışarak daha kötü bir kokuya sebep olur.

MİGREN TEDAVİSİNDE BOTOKS UYGULAMASI
Migren, kişilerin sosyal hayatında büyük sıkıntılara sebep olan bir ağrı çeşididir. Genellikle başın bir bölümünü etkileyen, zonklayıcı, görme alanınızı daraltarak ışık ve ses hassasiyeti yaratan migren ağrısının kişiler üzerindeki negatif etkisi çok büyüktür. Migren hastaları, sosyal ve çalışma hayatlarında oldukça zorlanırlar. İlerleyen vakalarda hastalar psikiyatrik desteğe ihtiyaç duyar. Botulinum toksini yani botoks, migren tedavisinde son yıllarda sıkça kullanılmaktadır.

Yazılarımızdan Haberdar Olun!

Bize Sorun!